Skip to content

134 Otis AveTuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block79
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2 1/2 SF 1138
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
44%
Improvement Value:$91,400
56%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+9.8%
2024$4,634+10.9%
2023$4,178-1.0%
2022$4,218+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 16781, Page 149Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12661, Page 1425

Property Built

Built

Year Built: 1900