Skip to content

795 Cedar StTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block85
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1152
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
26%
Improvement Value:$182,700
74%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,699+9.8%
2024$7,013+11.0%
2023$6,316-1.0%
2022$6,377+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,152DeedBook 19687, Page 1296Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11383, Page 1362

Property Built

Built

Year Built: 2003