Skip to content

400 North Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1970

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block8
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF1GA
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,330
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
33%
Improvement Value:$97,600
67%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,532+9.8%
2024$4,129+8.7%
2023$3,796-1.0%
2022$3,833+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5493, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1970