Skip to content

140 E 6th StClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Date
Jul 1, 2064

Property Information

Block1.22
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,826
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,900
47%
Improvement Value:$80,000
53%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,957+2.4%
2024$8,743+5.8%
2023$8,262-0.3%
2022$8,289+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,826DeedBook 2718, Page 31

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2482, Page 268Recorded6/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1921