Skip to content

385 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block1.22
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningB-C
Sq Footage10,687
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
36%
Improvement Value:$313,400
64%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,051+2.5%
2024$28,356+5.8%
2023$26,795-0.3%
2022$26,883+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft10,687DeedBook 4219, Page 194

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 995, Page 268

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook P161, Page 194

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962