Skip to content

1430 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block10.05
Lot22

Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage3,354
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
35%
Improvement Value:$217,000
65%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,820+2.4%
2024$19,346+5.8%
2023$18,281-0.3%
2022$18,341+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,354DeedBook 2290, Page 292

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 244, Page 106

Property Sale

Sale
$15,805
DeedBook Z-122, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1940