Skip to content

363 Getty AveClifton, NJ 07011

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Mar 14, 2005

Property Information

Block10.11
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage2.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$615,000
35%
Improvement Value:$1,138,400
65%
Total Assessment$1,753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,082+2.5%
2024$101,592+7.2%
2023$94,789-0.3%
2022$95,100+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000

To:

DeedBook 970, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1940