Skip to content

208 Hamilton AveClifton, NJ 07011

Built 1930

Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block11.05
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
42%
Improvement Value:$94,000
58%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+2.5%
2024$9,427+5.8%
2023$8,908-0.3%
2022$8,937+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930