Skip to content

218 Hamilton AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 28, 1988

Property Information

Block11.05
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,182
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,100
48%
Improvement Value:$75,900
52%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+2.5%
2024$8,459+5.8%
2023$7,994-0.3%
2022$8,020+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 122, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1900