Skip to content

195 Arlington AveClifton, NJ 07011

Built 1995

Last Sale Date
Aug 23, 2012

Property Information

Block11.05
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage3,088
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
32%
Improvement Value:$181,600
68%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,843+2.4%
2024$15,464+5.8%
2023$14,613-0.3%
2022$14,661+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook H-139, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1995