Skip to content

161 Arlington AveClifton, NJ 07011

Built 1958

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block11.05
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage2,916
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,100
38%
Improvement Value:$127,700
62%
Total Assessment$206,800

Sale
$470,000
DeedBook 1135, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1958