Skip to content

157 Arlington AveClifton, NJ 07011

Built 1925

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block11.05
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,724
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
45%
Improvement Value:$94,400
55%
Total Assessment$172,000

Sale
$394,000
DeedBook 3184, Page 117

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook A-122, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1925