Skip to content

64 Caroline AveClifton, NJ 07011

Built 1924

Last Sale Date
Sep 18, 2007

Property Information

Block11.05
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
49%
Improvement Value:$73,600
51%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+2.5%
2024$8,361+5.8%
2023$7,900-0.3%
2022$7,926+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 1147, Page 143

Property Sale

Sale
$88,279
DeedBook 433, Page 107

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D164, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1924