Skip to content

1273 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1925

Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block11.10
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings5
ZoningB-C
Sq Footage4,802
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,500
38%
Improvement Value:$175,700
62%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,870+2.5%
2024$16,467+5.8%
2023$15,560-0.3%
2022$15,611+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925