Skip to content

90 Washington AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block11.10
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage2,978
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
38%
Improvement Value:$163,100
62%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,517+2.5%
2024$15,146+5.8%
2023$14,312-0.3%
2022$14,359+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910