Skip to content

70 Maple PlClifton, NJ 07011

Built 1918

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jan 6, 1991

Property Information

Block11.10
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,900
59%
Improvement Value:$57,900
41%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+2.5%
2024$8,158+5.8%
2023$7,709-0.3%
2022$7,734+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 130, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1918