Skip to content

68 Union AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block11.16
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage7,650
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
39%
Improvement Value:$217,700
61%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,186+2.5%
2024$20,679+5.8%
2023$19,540-0.3%
2022$19,605+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft7,650DeedBook 4324, Page 157

Property Sale

Sale
$336,500
DeedBook Z-126, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1910