Skip to content

1219 Main AveClifton, NJ 07011

Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block11.16
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage9,220
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,900
62%
Improvement Value:$285,800
38%
Total Assessment$759,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,096+2.5%
2024$44,017+5.8%
2023$41,594-0.3%
2022$41,730+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0