Skip to content

119 Harding AveClifton, NJ 07011

Built 1971

Last Sale Price
$487,500
Last Sale Date
Jun 27, 2007

Property Information

Block12.02
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage2,239
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
39%
Improvement Value:$132,000
61%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+2.5%
2024$12,538+5.8%
2023$11,848-0.3%
2022$11,887+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$487,500

To:

Sq Ft2,239DeedBook 1464, Page 278

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 513, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1971