Skip to content

179 2nd StClifton, NJ 07011

Built 1885

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block12.02
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46.5
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage3,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,100
39%
Improvement Value:$137,700
61%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,403+2.4%
2024$13,083+5.8%
2023$12,363-0.3%
2022$12,403+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook Y-121, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1885