Skip to content

135 Harding AveClifton, NJ 07011

Built 1908

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block12.02
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
42%
Improvement Value:$114,900
58%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,807+2.5%
2024$11,524+5.8%
2023$10,890-0.3%
2022$10,926+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 636, Page 180

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook K-133, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1908