Skip to content

374 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block12.03
Lot16

Dwellings---
ZoningB-A1
Sq Footage2,240
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
47%
Improvement Value:$135,400
53%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,161+2.5%
2024$14,798+27.3%
2023$11,623-0.3%
2022$11,662+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 4291, Page 288

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2117, Page 52

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 270, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1900