Skip to content

408 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block12.03
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningB-A1
Sq Footage4,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
38%
Improvement Value:$182,000
62%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,482+2.5%
2024$17,063+5.8%
2023$16,124-0.3%
2022$16,177+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft4,620DeedBook 159, Page 252

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook X-125, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1968