Skip to content

1151 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1861
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 20, 2000

Property Information

Block12.04
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningB-C
Sq Footage4,264
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
35%
Improvement Value:$162,600
65%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,763+2.5%
2024$14,410+5.8%
2023$13,616-0.3%
2022$13,661+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft4,264DeedBook 171, Page 195

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook V-149, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1861