Skip to content

300 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1950

Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block12.05
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings4
ZoningB-C
Sq Footage3,774
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$127,500
49%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,434+2.5%
2024$15,064-4.8%
2023$15,823-0.3%
2022$15,875+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950