Skip to content

1144 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1914

Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block12.05
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage8,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,600
32%
Improvement Value:$818,700
68%
Total Assessment$1,212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,962+2.5%
2024$70,241+5.8%
2023$66,373+0.4%
2022$66,141+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914