Skip to content

21 Harding AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block12.05
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
46%
Improvement Value:$99,400
54%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+2.5%
2024$10,626+28.6%
2023$8,262-0.3%
2022$8,289+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4258, Page 87

Property Sale

Sale
$315,001

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4148, Page 53Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 3808, Page 50Recorded6/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910