Skip to content

463 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Mar 23, 2006

Property Information

Block12.08
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningB-C
Sq Footage1,942
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
42%
Improvement Value:$123,400
58%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,626+2.5%
2024$12,324+7.8%
2023$11,437-0.3%
2022$11,475+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,942DeedBook 1204, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1925