Skip to content

198 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block12.08
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,939
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
40%
Improvement Value:$114,400
60%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,350+2.5%
2024$11,078+5.8%
2023$10,468-0.3%
2022$10,503+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 2638, Page 296Recorded6/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920