Skip to content

230 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block12.08
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,813
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
44%
Improvement Value:$94,600
56%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+2.5%
2024$9,582+6.0%
2023$9,041-0.3%
2022$9,072+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 246, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920