Skip to content

499 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 17, 2007

Property Information

Block12.08
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage1,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
55%
Improvement Value:$76,800
45%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127+2.5%
2024$9,885+5.8%
2023$9,340-0.3%
2022$9,371+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 1521, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1920