Skip to content

150 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1870

Last Sale Date
Jan 10, 2063

Property Information

Block12.09
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,317
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
55%
Improvement Value:$57,600
45%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+2.4%
2024$7,474+5.8%
2023$7,063-0.3%
2022$7,086+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,317DeedBook 4611, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1870