Skip to content

397 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block12.10
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings3
ZoningB-A1
Sq Footage2,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
45%
Improvement Value:$106,900
55%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,522+7.0%
2024$10,771+5.8%
2023$10,178-0.3%
2022$10,211+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,124DeedBook 4498, Page 74

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 1041, Page 256

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 418, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1910