Skip to content

1129 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
May 11, 2009

Property Information

Block12.11
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings6
ZoningB-C
Sq Footage6,439
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
20%
Improvement Value:$308,200
80%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,865+2.4%
2024$22,318+5.8%
2023$21,090-0.3%
2022$21,159+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920