Skip to content

1139 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$749,446
Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block12.11
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings6
ZoningB-C
Sq Footage17,254
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,000
36%
Improvement Value:$699,100
64%
Total Assessment$1,091,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,768+2.5%
2024$63,218+5.8%
2023$59,738-0.3%
2022$59,934+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$749,446

To:

Sq Ft17,254DeedBook 1541, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1925