Skip to content

103 Getty AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 14, 2004

Property Information

Block12.12
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(3) OFFICES
Dwellings2
ZoningB-C
Sq Footage2,415
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
31%
Improvement Value:$130,600
69%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,430+2.5%
2024$12,133+5.8%
2023$11,465-0.3%
2022$11,502+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,415DeedBook 999, Page 109

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 601, Page 145

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook T-130, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1910