Skip to content

186 De Mott AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$24,661
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block12.13
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,416
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
47%
Improvement Value:$86,200
53%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+2.5%
2024$9,444+5.8%
2023$8,924-0.3%
2022$8,954+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$24,661

To:

Sq Ft1,416DeedBook 757, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1910