Skip to content

227 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Dec 18, 1996

Property Information

Block12.13
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,424
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
55%
Improvement Value:$66,100
45%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,750+2.5%
2024$8,540+5.8%
2023$8,070-0.3%
2022$8,097+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 148, Page 122

Property Sale

Sale
$168,200
DeedBook D-127, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1920