Skip to content

221 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block12.13
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,598
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
48%
Improvement Value:$80,100
52%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+2.4%
2024$9,010+5.8%
2023$8,514-0.3%
2022$8,542+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 3800, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1920