Skip to content

1121 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 12, 2001

Property Information

Block12.16
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings8
ZoningB-C
Sq Footage18,590
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,200
32%
Improvement Value:$666,600
68%
Total Assessment$985,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,517+2.5%
2024$57,117+5.8%
2023$53,973-0.3%
2022$54,150+0.7%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-006415-25

ActiveMulti
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Also covered by this case

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft18,590DeedBook 365, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1910