Skip to content

196 Clinton AveClifton, NJ 07013

Built 1919

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block12.17
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,242
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
57%
Improvement Value:$56,100
43%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+2.5%
2024$7,602+5.8%
2023$7,183-0.3%
2022$7,207+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 3357, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1919