Skip to content

105 Hadley AveClifton, NJ 07011

Built 1915

Last Sale Price
$123,698
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block12.25
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,485
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
47%
Improvement Value:$79,500
53%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+2.5%
2024$8,639+5.8%
2023$8,163-0.3%
2022$8,190+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,698

To:

Sq Ft1,485DeedBook 2792, Page 122

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 2677, Page 161Recorded8/21/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 246, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1915