Skip to content

48 2nd StClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 5, 1990

Property Information

Block12.28
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,041
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
59%
Improvement Value:$53,200
41%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+2.4%
2024$7,480+5.8%
2023$7,068-0.3%
2022$7,091+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft1,041DeedBook 127, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1910