Skip to content

14 Federal StClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block13.05
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
46%
Improvement Value:$76,900
54%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,453+2.5%
2024$8,251+5.8%
2023$7,796-0.3%
2022$7,822+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900