Skip to content

250 Burgess PlClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block13.08
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,274
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
58%
Improvement Value:$46,600
42%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+2.4%
2024$6,420+5.8%
2023$6,066-0.3%
2022$6,086+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 2475, Page 130Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook O-126, Page 461

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook U-120, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1900