Skip to content

254 Burgess PlClifton, NJ 07011

Built 1910
Other Exempt

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 24, 1991

Property Information

Block13.08
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,636
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
50%
Improvement Value:$72,200
50%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$6,660+3.1%
2011$6,461+5.2%
2010$6,141-1.4%
2009$6,226+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 128, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1910