Skip to content

256 Burgess PlClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block13.08
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
38%
Improvement Value:$104,300
62%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,967+2.5%
2024$9,728+5.8%
2023$9,193-0.3%
2022$9,223+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 453, Page 138

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook H-128, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900