Skip to content

272 Burgess PlClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block13.08
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,044
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
58%
Improvement Value:$44,100
42%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+2.5%
2024$6,078+5.8%
2023$5,743-0.3%
2022$5,762+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4933, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1910