Skip to content

377 Highland AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block13.08
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,730
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
40%
Improvement Value:$97,600
60%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,479+2.5%
2024$9,246+6.0%
2023$8,724-3.1%
2022$9,003+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 3691, Page 209

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 3228, Page 50Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2654, Page 147Recorded7/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900