Skip to content

638 Paulison AveClifton, NJ 07011

Commercial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block13.09
Lot24

Dwellings---
ZoningR-B2
Sq Footage3,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,900
35%
Improvement Value:$164,200
65%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,965+3.2%
2024$14,502+5.8%
2023$13,704-0.3%
2022$13,749+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft3,744DeedBook 1939, Page 193

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1328, Page 130

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 556, Page 249

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook R151, Page 75